Decydując się na wakacyjną podróż własnym samochodem, otrzymujemy wiele korzyści, których nie uzyskalibyśmy wybierając inny środek transportu. Nie ogranicza nas przecież czas, limit bagażu i inni pasażerowie – o wszystkim stanowimy my sami.

Jednak aby podróż przebiegła bezpiecznie, nasz samochód musi zostać do niej odpowiednio przygotowany. Pozwoli to uniknąć wielu niesprzyjających sytuacji i sprawi, że podróż przebiegnie wygodnie i komfortowo.

Przegląd

Skorzystajmy z pomocy fachowców i zacznijmy od przeglądu najistotniejszych podzespołów. Sprawdźmy stan pasków, wydechu, zawieszenia, układu chłodzenia, hamulców i opon. Powinniśmy także skontrolować układ klimatyzacji, bez którego podróż może okazać się koszmarem.

Termin ważności przeglądu technicznego i ubezpieczenia OC

Przed wyjazdem upewnijmy się czy przegląd techniczny i ubezpieczenie OC będą aktualne przez cały okres naszej podróży. Bez tego nasze plany mogą ulec nieoczekiwanej zmianie, a my możemy mieć z tego powodu wiele nieprzyjemności.

Zielona karta

Jeśli wybieramy się poza granice Unii Europejskiej, musimy wykupić zieloną kartę gdyż ubezpieczenie OC obowiązuje tylko na terenie UE. Warto zadzwonić do swojego ubezpieczyciela i o nią zapytać, bo w wielu przypadkach jest oferowana w gratisie do wykupionego ubezpieczenia OC.

Wakacyjna podróż

Przepisy i limity prędkości poza granicą

Przed wyjazdem, dowiedzmy się jakie panują ograniczania i przepisy w krajach, do których się wybieramy. Dzięki temu unikniemy niezamierzonych wykroczeń i niepotrzebnych przepraw z funkcjonariuszami.

Koło zapasowe

Zanim wyruszymy, koniecznie sprawdźmy stan koła zapasowego, aby uniknąć sytuacji, w której nasza podróż wydłuży się o kilka godzin. Przydatny okaże się także mały kompresor lub zestaw narzędzi do uszkodzonego koła.

Mapa

Bez mapy ani rusz! Koniecznie wybierzmy wersję samochodowo-turystyczną, w której oprócz informacji o najważniejszych miejscach i obiektach, znajdziemy także autostrady, drogi ekspresowe, krajowe, regionalne i kilometraż. W niezwykły sposób ułatwi to naszą podróż.

Żarówki

Aby uniknąć mandatu dotyczącego braku oświetlenia, sprawdźmy stan naszych świateł. Wymieńmy spalone żarówki i dobierzmy odpowiednie, pasujące do modelu naszego samochodu.

Czy zaplanowałeś już swoje wakacje? Jeśli tak, zaplanuj także bezpieczną podróż, dzięki której dotrzesz na miejsce bez żadnych nieprzewidzianych problemów i przeszkód.